Перша згадка про бібліотеку селища Теофіполь датується 1773 роком. Поміщиця Теофілія Яблоновська в 1738 -1741 рр. збудувала у Теофіполі костьол і двоповерховий монастир тринітарів (католицький орден). 1773 року при тринітарському монастирі збудовано і відкрито католицьку парафіяльну трикласну школу. При цьому монастирі та школі була відкрита бібліотека. В ній налічувалось 14 тисяч книг. Організація церковно – шкільних бібліотек була доручена завідуючим шкіл, священникам. Бібліотеки складались випадково, без всякої системи і мали самий різнохарактерний зміст.
Після революції 1917року мережа бібліотек почала швидко розвиватись. 1921 року Рада народних комісарів УРСР видала декрет про ліквідацію неписьменності в республіці. На Теофіпольщині почали з’являтись клуби, хати – читальні, бібліотеки.
У1923 році у селищі Теофіполь відкрито бібліотеку при рай сільбуді, вона налічувала356 книг. У ті нелегкі роки бібліотека надавала відчутну допомогу у розвитку освіти, ліквідації неписьменності та малограмотності населення.
В період війни книжковий фонд бібліотеки було повністю знищено та пограбовано, приміщення бібліотеки зруйноване.
В 1944 році з великими труднощами бібліотека відновила свою роботу. В цій справі багато допомагало саме населення та колгоспи. Вони виділяли гроші на придбання книг, газет та журналів, стелажів. Завідуючою районною бібліотекою була Коган Галина Никанорівна. Саме дякуючи її роботі і був зібраний невеликий книжковий фонд, почала діяти районна бібліотека.
В 60–х, роках активно проводилась робота з читачами. Помітно збільшувався книжковий фонд бібліотеки. В 1968 році при районній бібліотеці було створено обмінний фонд.
З метою концентрації коштів на зміцнення матеріально – технічної бази бібліотек, диференційованого науково і практично обґрунтованого комплектування бібліотек з 1 липня 1978 року створено централізовану бібліотечну систему, яку очолив Д.П.Воляник. Новій, клопіткій справі проведення централізації в різні періоди віддавали свої знання і вміння ветерани бібліотечної ниви Левчук О.О., Архипович Н.С., Дідур К.М., Юхимович Т.Г.
1970 – 80 рр. – період якісного і кількісного комплектування фондів. Це був час інтенсивної популяризації науково - технічної І суспільно –політичної літератури. Уже в 1975 році книжковий фонд бібліотеки становив 33476 примірників, бібліотека обслуговувала 3914 читачів, відвідування становило - 26984, книговидача – 68873 примірників.
В 1987 році районну бібліотеку переведено в приміщення новозбудованого будинку музичної школи.
З 1996 року на посаду директора ЦБС призначено Горбатюк Н.І. З 2003 року Теофіпольську централізовану бібліотечну систему очолює Рудик С.А.
На даний час Теофіпольська центральна районна бібліотека є одним з найбільших книгосховищ району, центром організаційно –методичної роботи, працює над формуванням і збагаченням духовного світу людини, забезпечує книгою ,інформацією всіх користувачів бібліотеки, вводить нові бібліотечні послуги. У 2003 році Центральній районній бібліотеці виповнилося 80 років. З нагоди цього ювілею Депутат Верховної Ради України Олуйко В.М. подарував перший комп’ютер. У вересні 2008 року у бібліотеці підключено Інтернет. У 2012 році Теофіпольська центральна районна бібліотека перемогла у конкурсі проектів «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст».
Таких успіхів бібліотека досягла завдяки злагодженій роботі колективу, розуміння і підтримки кожним працівником нових ідей і проектів. Сьогодні в бібліотеці працює енергійний, високо професійний колектив однодумців: Середа Л.П., Синюк Н.Б., Пархомець С.І., Присяжнюка В.П., Маринюк Т.І., Бут О.П., Вознюк Н.Б., Моцюк З.П., Манзяк В.В. на чолі з директором ЦБС Рудик С.А.