ПЕТРИНЮК  ВАСИЛЬ  АНДРІЙОВИЧ,

 

генеральний директор  ТОВ «Старт» с. Новоставці, 

заступник голови Всеукраїнського союзу

 сільськогосподарських підприємств, Заслужений працівник сільського господарства України, Герой України,  

доктор економічних наук, академік Української технологічної  академії НАН України,

 

        Народився Василь Петринюк 20 липня 1952 року в селі Огрисківці Лановецького району Тернопільської області. Батьки і весь рід Василя Петринюка – хлібороби, з покоління в покоління вони працюють на землі, яка їх годує.

 В 1970 році Василь Андрійович закінчив Шепетівський сільськогосподарський технікум бухгалтерського обліку і одержав спеціальність бухгалтера. Працював спочатку заступником головного бухгалтера в колгоспі імені Матросова, а з 1971 року – головним бухгалтером колгоспу «Світанок» Лановецького району. Одночасно навчався на заочному відділенні Тернопільського фінансово-економічного інституту, який закінчив в 1976 році і набув спеціальність економіста. В 1974 році Василь Андрійович переїхав на проживання в Білогірський район і працював старшим юрисконсультом міжколгоспної юридичної групи, а в 1977 році був призначений головним бухгалтером Білогірського райсільгоспуправління. В неповних 28 років мав іспит на хліборобську довершеність, коли на загальних зборах колгоспників одноголосно був обраний головою колгоспу «Червона  зірка» смт Ямпіль Білогірського району. Результатом його роботи стало занесення вже в 1983 році колгоспу «Червона зірка» на Дошку Пошани Виставки Досягнень Народного Господарства СРСР, а далі щорічно колгосп отримував Перехідний Червоний Прапор ВДНГ Радянського Союзу.

 В лютому 1991 року Василь Петринюк був обраний першим секретарем Теофіпольського райкому Компартії України і працював на цій посаді до заборони КПУ в серпня 1991 року.

 Квітень 1992 року став доленосним у його житті. Саме тоді на загальних зборах колгоспників він був обраний головою колгоспу «Труд» села Новоставці. Господарство було непростим, адже керував ним тодішній депутат Верховної Ради СРСР Шуляк Василь Корнійович, який, передаючи Василю Андрійовичу символічного плуга, перед усіма селянами сказав: «Тягни, Василю, цього плуга до вершин майстерності».

 І Василь Петринюк взявся за нелегку роботу. В часі це співпало з розвалом Радянського Союзу, руйнацією економічних і господарських зв’язків. Новоставці це теж не обійшло стороною. Назріло питання зміни внутрішньогосподарських стосунків, перегляду умов оплати та стимулювання праці, норм витрат пального, використання механізмів. 

 А через 5 років нові проблеми. В країні розпочалась аграрна реформа. Василь Андрійович одним з перших в державі і перший на Поділлі провів розпаювання землі і майна. За спонсорські кошти Американського фонду «Ронко» виготовив всім власникам сертифікатів Державні акти на право володіння землею і практично втілив споконвічну мрію селянина – мати свою землю.

 В 1997 році він повністю завершив реформування колгоспу в ТОВ «Старт», де і працює донині генеральним директором.

 Василь Петринюк – керівник талановитий, наполегливий, далекоглядний, має великі організаторські здібності, весь віддається роботі, турботі про людей. Він один із кращих керівників господарства не тільки району, а й області і всієї України. За значні досягнення в розвитку сільського господарства у жовтні 1997 року Указом Президента України Василю Андрійовичу присвоєно високе звання «Заслужений працівник сільського господарства України».

 В 1998 році він був обраний першим заступником голови Всеукраїнського Союзу сільськогосподарських підприємств.

 Результатом працьовитості, компетентності, принциповості, відданості улюбленій справі, здатності до самовдосконалення, постійного пошуку нового, бажання і вміння навчатися всьому передовому та прогресивному стало присвоєння в 1999 році Василю Петринюку високого звання Герой України, першому на Хмельниччині і в Україні серед керівників сільськогосподарських підприємств, а в цілому він отримав Золоту Зірку за № 10 і одним з перших нагороджений орденом Держави.

 За значний внесок у сільськогосподарську науку і практику, за новаторство у реформуванні сільськогосподарського виробництва  24 жовтня 2000 року Василя Андрійовича обрано членом (академіком) Української технологічної Академії НАН України. В грудні 2006 року в УТА він захистив звання доктора економічних наук.

 В 2002 році Василь Андрійович нагороджений Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, має нагороди обласної Ради та облдержадміністрації, а також районної ради та райдержадміністрації. Неодноразово обирався депутатом обласної та районної рад.

 Василь Петринюк має також високі церковні нагороди – орден Святого Рівноапостольного князя Володимира та орден Нестора Літописця.

 ТОВ «Старт» на сучасному етапі є об’єднанням 5-ти колишніх колгоспів і міжгосподарського комбікормового заводу. Загалом товариство господарює в 16 населених пунктах, налічує півтори тисячі працюючих. А ще – майже 7 тисяч пайовиків, з них – 4 тисячі пенсіонерів, яким тут прийнято допомагати. Основні напрямки діяльності товариства пов’язані з виробництвом сільськогосподарської продукції рослинного та тваринного походження.

 Нові форми та методи господарювання, сучасні технології дають можливість господарству бути рентабельним і утримувати передові позиції як в районі, так і в області.

 Нині в господарстві обробляється більше 10 тисяч гектарів ріллі, на якій вирощують по 63-66 ц/га зернових, по 589 ц/га цукрових буряків. Обробіток грунту здійснюють потужні «Джон Діри», урожай збирають комбайнами «Нью Холланд» і «Дніпро», силос заготовляє велетень «Ягуар».

Успішно розвивається тваринництво. На докорінно реконструйованому свинокомплексі утримується майже 12 тисяч свиней. Затрачено на це колосальні кошти – не державні, а зароблені власноруч. Введено в дію курятник, завершено реконструкцію маточника на 240 станків.

Молочного скотарства в Новоставцях взагалі не було, зате зараз в господарстві - найкраще стадо в області і одне з найкращих в Україні. В той час, коли в країні корови вирізаються, бо вважаються неефективними, Василь Андрійович створив стадо з 800 корів, кожна з яких дає  понад 7 тис. кг молока на рік. 

ТОВ «Старт» постійно бере участь у регіональних та державних сільськогосподарських виставках. Корови товариства визнані чемпіонками виставок «Агро-2005»,  «Агро-2006», «Агро-2007», «Агро-2008».

 Широко розвинені в господарстві переробні підприємства та промисли. Злагоджено діє два цегельних заводи, комбікормовий завод, три млини, три пекарні, м’ясопереробний, деревообробний цехи, а також цехи з ремонту двигунів, паливних насосів та електродвигунів.

 Комбікормовий завод, який в кінці 90-их років минулого століття стояв суцільною руїною, після приєднання його до ТОВ «Старт» має абсолютно оновлений вигляд. За 10 років в нього вкладено близько 7 млн. грн.. на ремонти, будівництво сушарки, млина, екструдерного цеху. За рік він переробляє близько 20 тис. тонн зерна. Зараз там постійно працюють майже 40 чоловік, які в рік виготовляють більше тисячі тонн борошна, 600 тонн різних круп, щодоби екструдується 5 тонн кормів - сої, гороху, кукурудзи, бобів. На комбікормовому працюють макаронний цех, який виробляє 40 тонн продукції в рік, олійня, пекарня, яка щодоби випікає тонну хліба.

 В найближчих планах керівника агропідприємства – збільшення кількості поголів’я і продуктивності ВРХ, свиней, підвищення рівня заробітної плати, досягнення економічної стабільності господарювання, закупівля новітньої техніки, подальше освоєння енергозберігаючих технологій та впровадження передового вітчизняного та зарубіжного досвіду. А ще довести поголів’я корів до 5 тисяч, свиней – до 25 тисяч, збудувати сучасний елеватор на 50 тисяч тонн зерна.

 Василь Андрійович – керівник нової генерації, який передусім турбується про людину, про її день сьогоднішній і завтрашній, про хліб на столі і радість у душі. Підприємство щорічно спрямовує більше 2 млн. грн. на утримання соціальної інфраструктури. За ініціативи Василя Андрійовича регулярно надається спонсорська допомога різним організаціям, людям особисто, закладам, де утримуються діти та інваліди. В Новоставцях він утримує будинок для пристарілих.

 Він постійно займається благодійною справою, надаючи фінансову підтримку на будівництво та реконструкцію культових споруд. Завдяки йому жителі сіл Ульяново, Ільковець, Коров’є мають можливість відвідувати церкви. Значний внесок Василя Андрійовича у спорудженні храму Української Православної церкви Московського Патріархату в районному центрі, повністю за кошти господарства зведено фундамент  церкви Покров Пресвятої Богородиці УПЦ Київського патріархату в Теофіполі.

 З особливою турботою ставиться і до підростаючого покоління. В його планах - відкриття найближчим часом у Новоставцях школи мистецтв. Вже зроблено перший крок в цьому напрямку – розпочав свою роботу гурток образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. А районна дитяча художня школа в 2008 році отримала від Василя Андрійовича відчутну матеріальну допомогу та цифровий фотоапарат.

 Василь Петринюк надає допомогу ветеранам Великої Вітчизняної війни, праці, людям похилого віку не тільки в дні державних свят, а дослухається до їх проблем постійно. Допомагає також вирішувати проблеми Базалійського будинку-інтернату для одиноких пристарілих.

Досить теплі стосунки склалися в нього з районною ветеранською організацією, хором ветеранів. Питання, що їх турбують, допомагає вирішувати, виділяючи для цього спонсорську допомогу. За його ініціативи в Новоставцях проводився обласний семінар голів районних ветеранських організацій, в якому брав участь голова ради обласної організації ветеранів Бондар І.М.

 Про таких людей, як Василь Андрійович Петринюк, в народі кажуть: справжній господар, бо насамперед цінують керівника за його ставлення до праці і до людей праці. Сьогодні завдяки своїй самовідданості, енергії, розважливому селянському розумові в нього є і авторитет, і є повага з боку працівників товариства, визнання на державному рівні.

 Щоб заможно жити в багатій, самодостатній країні, потрібно щоденно і досить напружено працювати кожному на своєму робочому місці. Саме таким принципом керується у своєму повсякденному житті Василь Андрійович Петринюк.